Sem môžete vlkadať dotazy a témy o ostatných "exotických" rastlinách

MUčENKY

Poslaťod janci788 » Str 09. Jan 2013 20:17:53

Zdravím všetkých,chcem sa spytat,či ma niekto niejake skúsenosti s pestovaním mučeniek,a rád by sa o to podelil aj s nami ostatnými.
Rád by som prijal aj keby sem niekto pridal aj niejake foto.
dakujem.
janci788

Re: MUčENKY

Poslaťod majoxx87 » Štv 10. Jan 2013 20:27:03

Zdravím Janči,

Ja mučenku pestujem mám Edulis-ku. Je to semenáč zo zakúpeného plodu. Bohužiaľ ešte nekvitla, je stará asi 4 roky. Rád by som bol tiež vedel či niekomu kvitla aj rastlina vypestovaná zo semena a za ako dlho. Cez zimu ju ostrihám vždy veĺmi hlboko, ale počas sezóny dokáže dorásť do naozaj obrovských rozmerov. tu je aj link kde niečo píšem o mučenkách a je tam aj fotka mojej mučenky: http://citrusar.sk/mucenka.htm
Obrázok užívateľa
majoxx87
Administrátor

Poslaťod janci788 » Štv 10. Jan 2013 21:03:55

Ja som teraz začal s tym,skušam z kúpených plodou semiačka maracuje a pasionfruitu,mam to zasadene asi 3-4 tyždne ale ešte sa mi nič neukazuje.
janci788

Poslaťod citrusarmilan » Ned 13. Jan 2013 10:58:11

Mučenky pestujem už viac rokov a mal som aj rôzne druhy ale pre nedostatok priestoru a času mám momentálne len Passiflora Edulis a Passiflora Quandragularis. Mučenky ktoré sú k dostaniu v kvetinárstvach sú v drvivej väčšine mučenky pekne kvitnúce ale tieto neprinášajú jedle plody, no nevyžadujú ani veľa priestoru. Mučenky rodiace jedle plody vyžadujú náležitý priestor a dostatočnú listovú plochu potrebnú na výživu plodov. Je potrebné rátať s niekoľko metrovými výhonmi, ktorým je potrebné zabezpečiť dostatok svetla ak chceme aby rastliny spoľahlivo kvitli a rodili. Nie je preto veľmi vhodné tieto rastliny viesť do kruhu, čím sice ušetrime miesto a docielime kompaktný vzhľad ale sťažime prístup svetla. Kvitnutie podporíme aj dostatočnou výživou a prihnojením fosforečnými hnojivami v jarných mesiacoch. Pozor pri nadmernom hnojení dusíkom síce bude rastlina bujne rásť ale oddiali sa kvitnutie. Mne v minulosti pekne zakvitla mučenka Kráľovská /Quandragularis/ a mal som aj 3 asi 1 kg ťažké plody, ale v tom čase zaberalá celé okno 150x240 cm a bola pestovaná v nádobe o objeme 40l.
citrusarmilan

Poslaťod janci788 » Pon 29. Aug 2016 20:29:35

Zdravim vas,mam 4 ks z kupeneho plodu,maju asi 3 roky,vo februari 4 roky,zatial ani jedna nezakvitla,ale mozem povedat,ze som ich 2x hlboko zrezal no dlzka sa pohybuje okolo 10-15 metrov,mam to v strojovni kde mam menej svetla,ale zabera takmer polovicu okien cca 50m strojovna,uz sa ma lidia pytali ci pestujem dajake hrozno co neplodi...
Zalievku vyzaduje kazdy druhy den,aj ked to mam v kontajneri cca 50l. je to proste džungla!
Cez otvorene okno som ho nechal aj vyliezt von oknom,ci nezakvitne,ale zatial nie.
riedim to dost casto,lebo keby som to nerobil,tak neviem ako by to uz teraz vyzeralo,ale asi urobim taky pokus,ze jednu rastlinu oskubem celkom,kolko sa da/hlboko/ a jednu necham tak ako je ani sa jej nedotknem a ktora skor zakvitne,priestoru mam dost,takze za pokus to stoji!.
janci788

Poslaťod DanaEma » Pia 14. Júl 2017 21:32:51

Zdravím, ja sa skôr chcem spýtať, čo robiť, keď mučenka kvitne, ale kvety vždy odpadnú. Je to viacročná rastlina, kúpila som ju vlani na agrokomplexe. Je veľmi rozrastená, ani som nečakala, že bude taká veľká, tak sa až obávam, či jej nie je malý črepník. Má spústu kvetov, každý deň sú otvorené dva, opeľujem ich aj viackrát denne - pre istotu - štetcom, prstom. Často ju zalievam a raz týždenne hnojím, stojí priamo na okne - z vnútra, pretože taká veľká by mi spadla, keby bola na parapete von, avšak vždy tie opelené kvety odpadnú - vyzerá to tak, že aj napriek tomu, že mám obrovské množstvo kvetov, nebudem mať ani jeden plod.
DanaEma

Poslaťod majoxx87 » Uto 01. Aug 2017 20:46:15

No zalezi o aky druh sa jedna, niektore ucenky su cudzoopelive a pre opelenie potrebuju inu rastlinu,..
Obrázok užívateľa
majoxx87
Administrátor

Späť na Diskusia o subtropických a tropických rastlinách

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť